Zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych

Zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych

Obecna ustawa antynikotynowa obowiązująca od 2010 roku zabrania palenia papierosów w wielu miejscach publicznych. Ustawodawca dokładnie wymienił te miejsca i są to np. tereny zakładów opieki zdrowotnej, jednostki oświaty, lokale gastronomiczne, przystanki komunikacji publicznej, miejsca przeznaczone do zabaw dla dzieci, w zakładach pracy oraz w wielu innych miejscach określonych w ustawie.

papieros5Przed znowelizowaniem ustawy – sam właściciel lokalu lub pracodawca decydowali o tym, czy w tym miejscu można palić czy nie. Szczególne kontrowersje, które podzieliły społeczeństwo na popierających zmiany oraz przeciwstawiających się im wzbudził zapis zabraniający palenia papierosów w zakładzie pracy, lokalach gastronomicznych oraz na przystankach komunikacji publicznej. Początkowo ustawa również wymagała na pracodawcach lub właścicielach np. restauracji wyznaczenia specjalnego miejsca dla palaczy. Palarnia pomieszczenie miała służyć wyłącznie osobom, które chciałyby zapalić papierosa.

kabina5Palarnia miała być wydzielonym miejscem od innych pomieszczeń – oraz korytarzy gdzie zapewniona byłaby wentylacja lub filtracja powietrza, tak aby dym z papierosów nie przenikał do innych pomieszczeń, gdzie przebywają osoby niepalące. Zapisy te były wyjątkowo kłopotliwe dla właścicieli lokali gastronomiczno-rozrywkowych. Często powierzchni tych lokali była tak mała, że nie było możliwości na wyznaczenie takiego miejsca. Dlatego znowelizowana ustawa zmieniła ten zapis i obecnie pracodawca lub właściciel lokalu nie ma obowiązku tworzenia takiego miejsca i palarnia papierosów w zakładzie pracy nie jest wymagana przepisami prawa. Wprowadzenie takich ostrych przepisów miało na celu uwolnienie osób niepalących od szkodliwego dymu papierosowego. Najnowsze badania naukowe pokazują, że bierne palenie jest szkodliwe dla ludzkiego organizmu, szczególnie dla dzieci oraz kobiet w ciąży, a ciągłe przebywanie w środowisku palaczy może spowodować takie same choroby jak u osób palących.

palacz5Jednak, już krótkie przebywanie w miejscu gdzie są palone papierosy – może spowodować problemy alergiczne m.in. dlatego ustawodawca postanowił zapisać w przepisach prawa zakaz palenia na przystankach komunikacji publicznej, pomimo tego że znajdują się one na wolnym powietrzu. Warto również zaznaczyć, że palenie papierosów jest źródłem wielu problemów zdrowotnych. Najpoważniejszy to oczyśćcie nowotwór płuc. Ta podstępna choroba jest wyjątkowo trudna w leczeniu z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze rak płuc przez długi czas nie daje o sobie znać i pomimo tego, że choroba się rozwija palacz nie odczuwa żadnych niepokojących zmian. A gdy objawy takie jak notoryczny kaszel, w którym może znajdować się krew lub problemy z oddychaniem się pojawią najczęściej jest już za późno wyleczenie choroby.

Drugim powodem jest trudność w diagnozowaniu raka płuc – innymi problemami, które spotykają palaczy są problemy ze skórą, które objawiają się przebarwieniami oraz problemy z włosami i paznokciami. Osoba regularnie paląca papierosy ma znacznie obniżoną kondycję.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *