Włókno ceramiczne- od lat na światowym rynku

Włókno ceramiczne- od lat na światowym rynku

Mówiąc o ceramice bardzo często mamy na myśli piękne wyroby dekoracyjne, które zdobią nasze domy mieszkania czy miejsca pracy. Ale, jak się okazuje, materiały ceramiczne nie tylko do tworzenia pięknych przedmiotów są wykorzystywane. A doskonałym tego przykładem jest włókno ceramiczne.

Znajomość włókien sięga lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Nie od razu jednak zachwycono się ich właściwościami. Tak naprawdę to zaczęto doceniać je po roku 1965. Właśnie wtedy rozpoczęła się ich masowa produkcja, która była odpowiedzią na potrzeby rozwijającego się bardzo dynamicznie przemysłu lotniczego i kosmicznego. Włókna znajdywały wówczas zastosowanie głównie w materiałach kompozytowych.

Z czasem zaczęto dostrzegać ich kolejne właściwości i możliwości wykorzystania.  Kolejne badania włókien wykazały, że są to materiały o niezwykłej odporności termicznej, chemicznej a także akustycznej. Dlatego też zaczęto produkować z nich kolejne produkty, jak płyty ognioodporne, maty, filce, sznury, czy uszczelki. Dzisiaj znajdują one szerokie zastosowanie w wielu zakładach produkcyjnych, hutach czy w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym. Warto dodać też, że włókno ceramiczne wykorzystywane jest jako alternatywa azbestu, w produkcji materiałów o charakterze termoizolacyjnym, izolacyjnym, uszczelniającym, a także filtracyjnym.

Biorąc pod uwagę właściwości włókna, a także jego neutralny charakter dla środowiska, można sądzić, że jest to materiał o dużych perspektywach wykorzystania także w przyszłości.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *