Wiecznie modny materiał budowlany

Wiecznie modny materiał budowlany

Jesteś zwolennikiem naturalnych metod budowlanych? Nie podoba ci się panująca w obecnych czasach hegemonia betonu? Podobają ci się drewniane domy, ale niekoniecznie chcesz narażać się na minusy tego typu wyboru? Nie do końca lubisz eksperymenty i budynek z ziemi ubijanej, słomianych kostek czy gliny raczej cię nie interesuje? Zdecyduj się na materiał, którego używa się od wieków, a on nigdy nie wychodzi z mody i nigdy nie staje się przestarzały. Daj się porwać rudości!

Cegła budowlana stosowana była od niepamiętnych czasów. Już w Starożytnym Egipcie czy w Mezopotamii nad brzegami Nilu bądź przy Tygrysie i Eufracie zbierano rzeczny muł i formowano z niego bloczki. Na początku piece były zbyt kosztowne i cegła budowlana suszona była na słońcu, później jednak zaczęto ją wypalać, bo dzięki temu zwiększały się jej możliwości konstrukcyjne i wytrzymałość. Odnalezienie cegły wypalanej na danym terenie, pochodzącej z tamtych czasów świadczy o bogactwie regionu i dużym zaawansowaniu technologicznym.

Później cegła zaczęła być stosowana na masową skalę. Powstawały z niej gotyckie kościoły, kamienice, była ona tańsza od kamienia. W czasach obecnych w celach konstrukcyjnych bardziej popularne stały się lżejsze pustaki, a nasza główna bohaterka używana jest często jako okładzina. Taka cegła zewnętrzna ma lepsze parametry i wytrzymałość, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, mniejszą porowatość, która daje jej odporność, ale też wagę. Na zewnątrz równie często używana jest cegła klinkierowa. Z niej wykonuje się nie tylko zewnętrzną warstwę ściany, ale również płoty i ogrodzenia.

Ostatnio modna zrobiła się również we wnętrzach i spotyka się jedną ścianę, najczęściej w kuchni lub salonie pokrytą tym materiałem lub jego imitacją. Ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie starej ściany konstrukcyjnej i wyeksponowaniem, aby nadać wnętrzu sznytu i powiewu tradycji.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *