Skoki rozwojowe – kamienie milowe na drodze rozwoju

Skoki rozwojowe – kamienie milowe na drodze rozwoju

Dziecko najbardziej intensywnie rozwija się w okresie płodowym i w pierwszym roku życia. W okresie tym, od połączenia dwóch komórek powstaje człowiek, który umie samodzielnie się poruszać i zaczyna porozumiewać się z otoczeniem. Wiele nowych umiejętności dziecko nabywa w okresie skoków rozwojowych, którym dzisiaj przyjrzymy się nieco bliżej.
Pierwszy rok życia dziecka – skoki rozwojowe co kilka tygodni

W pierwszym roku dziecko przechodzi co kilka tygodni skoki rozwojowe. Zwykle poprzedza je okres marudzenia i płaczliwości. Może nam się nawet wydawać, że dziecko nieco cofa się w rozwoju, bo zachowuje się tak, jakby zapomniało o już nabytych umiejętnościach. Potem jednak następuje skok i nie dość, że dziecko „przypomina” sobie o swoich umiejętnościach, to jeszcze dodatkowo wydaje się, jakby w ciągu krótkiej chwili nauczyło się tego, co jeszcze dzień wcześniej wydawało się poza jego zasięgiem.

Skoki te są elementem naturalnego rozwoju i są związane z wejściem na kolejne jego szczeble. Pierwsze skoki są związane z wrażeniami, wzorami i niuansami, a kolejne dotyczą wydarzeń, relacji (pojawia się lęk separacyjny), kategorii i sekwencji.

W kolejnych latach skoki pojawiają się nieco rzadziej, ale mogą trwać zdecydowanie dłużej. Do tej kategorii z pewnością zaliczymy sławetny bunt dwulatka, w którym dziecko chce manifestować swoją odrębność i własne zdanie. Tu także znajdzie się bunt siedmiolatków czy późniejszy skok związany z wejściem w okres dojrzewania. Sytuacja stabilizuje się, gdy człowiek jest w pełni rozwinięty, a więc około 20 roku życia.
Sprawdź także kalendarz rozwoju dziecka na -> http://sanostol.pl/porady/rozwoj-dziecka/kalendarz-rozwoju-dziecka-krotka-instrukcja-obslugiDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *