Przemarznięty organizm? Co robić?

Przemarznięty organizm? Co robić?

W okresie jesienno-zimowym wychłodzenie organizmu zdarza się od czasu do czasu niemal każdemu. Nie jest to sytuacja przyjemna, a wiele osób po powrocie do domu marzy o tym, by jak najszybciej się rozgrzać. Zobaczmy czy faktycznie jest to konieczne i jak zrobić to skutecznie.

Co się dzieje, gdy organizm jest wychłodzony?

Wychłodzony organizm to organizm osłabiony. W takim momencie siły obronne organizmu nie pracują na odpowiednich obrotach, co może okazać się wąską furtką, przez którą przejdą bakterie i wirusy chorobotwórcze. To właśnie dlatego przemarznięcie często kończy się katarem, kaszlem czy bólem gardła. Aby tego uniknąć powinniśmy rozgrzać się jak najszybciej, stosując jedną z poniższych metod.
Rozgrzewanie od środka

heb1

Jedną z bardziej skutecznych metod na rozgrzanie wychłodzonego organizmu jest zjedzenie lub wypicie czegoś gorącego. Najlepiej by wybór nie był przypadkowy, lecz przemyślany, bo znaczenie ma nie tylko temperatura spożywanej potrawy, ale również jej rodzaj.

Przy przemarznięciu szczególnie polecane są zupy kremy z dodatkiem czosnku i cebuli. Można również sięgnąć po herbatę z cytryną, napar z kwiatu lipy czy napój z dodatkiem imbiru. Ten ostatni jest znany ze swoich właściwości rozgrzewających i dodaje się go nie tylko do potraw, ale również do kosmetyków na zimę.
Rozgrzewanie od zewnątrz

Drugą grupę metod na rozgrzanie organizmu stanowią sposoby na rozgrzanie się od zewnątrz. Można więc sięgnąć po termofor, wziąć gorący prysznic czy wybrać się do sauny. Każda z tych metod będzie skuteczna, choć rozgrzewanie się z pomocą termoforu potrwa z pewnością nieco dłużej niż pod prysznicem.

ter1

Warto pamiętać, że do rozgrzewania się można równocześnie stosować zarówno metody zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by zaraz po przyjściu do domu wskoczyć pod gorący prysznic, a potem zjeść zupę krem z brokułów z czosnkiem. Takie działanie będzie z pewnością bardzo skuteczne.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/sprawdz-rozgrzac-sie-przypadku-przemarzniecia/Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *