Poczta w XXI wieku

Poczta w XXI wieku

Poczta tradycyjna w ostatnim okresie przeżywa sporą rewolucję. Z jednej strony można by pomyśleć, że komu dzisiaj tak naprawdę potrzebne są usługi pocztowe gdy można wysłać maila, czy porozmawiać na Skype’ie? W rzeczywistości jednak wiele formalnych pism urzędowych, mimo że technicznie mogłoby przyjść do nas mailem, w praktyce musi przychodzić pocztą tradycyjną, na papierze.

 

Przesyłki priorytetowe, czy polecone są dzisiaj najpopularniejszą formą usług pocztowych – ponieważ jeżeli wysyłamy coś ważnego, to chcemy mieć dowód nadania i fakt zarejestrowania przesyłki w systemie, aby w razie zaginięcia móc dociekać, co się z nią stało i kto za to ponosi odpowiedzialność. W latach 2014-2015 sądy zmieniły dostawcę swoich przesyłek, a tym samym Polacy musieli przyzwyczaić się do tego, że to już nie listonosz z Poczty Polskiej przynosi przesyłki pocztowe, ale kurier inpost firma kurierska. Na początku było z tych trochę zamieszania, w końcu to spora rewolucja, biorąc pod uwagę, że nie każdy o tym słyszał, bo kampania medialna rozpoczęła się dopiero pod koniec grudnia 2013 więc siłą rzeczy, nie miała możliwości dotrzeć do każdego zainteresowanego.

inpost7

Nowe usługi wzbudziły zaskoczenie, ponieważ odbiór przesyłek odbywał się w nieznanych dotychczas miejscach – często były to kioski Ruchu. Jednakże w marcu 2016 przesyłki sądowe na nowo zaczęła nadawać Poczta Polska więc po raz kolejny musieliśmy przyzwyczaić się do zmian w tym zakresie i kwitować odbiór listów z sądu u listonosza Poczty Polskiej. Tanie usługi kurierskie przyjęły się w Polsce ponieważ już od jakichś dziesięciu lat Polacy szukają alternatywy dla przesyłek pocztowych i jeżeli zamawiają coś ze sklepów internetowych, to na ogół wykupują usługę kurierską, gdyż zazwyczaj jest szybsza. Poczta stara się odpowiadać na te oczekiwania rynkowe, jednak Pocztex wciąż nie oferuje tak szybkich przesyłek jak firmy kurierskie mimo że wdraża systemy dostarczania przesyłek w trybie dobowym.

 

Na pewno Poczta oferuje dobrą alternatywę jeśli chodzi o przelewy pieniężne – które docierają do adresata jeszcze tego samego dnia, ponieważ wystarczy nadać w urzędzie pocztowym przelew, a tego samego dnia we wskazanym urzędzie pocztowym adresat może odebrać wpłaconą sumę, odbywa się to w systemie elektronicznym więc te pieniądze nie muszą fizycznie „dotrzeć” z urzędu do urzędu, co znacznie upraszcza całą procedurę.
Na pewno mamy w Polsce sporą alternatywę dla usług pocztowych i każdy znajdzie coś dla siebie, warto jednak dokładnie czytać oferty firm kurierskich na stronach internetowych.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *