O komputerach przemysłowych

O komputerach przemysłowych

W dzisiejszych czasach komputery odgrywają niebywale ważną rolę w niemal każdej dziedzinie naszego życia. To dzięki nim możliwe stało się między innymi znaczne usprawnienie produkcji tak wielu produktów. Dzięki temu możemy cieszyć się ich znacznie wyższą jakością i niższymi cenami.


W tym krótkim artykule postaram się opisać komputery przemysłowe – opowiem o ich budowie i zastosowaniu. Pod pojęciem komputera przemysłowego kryje się zazwyczaj urządzenie, którego przeznaczeniem jest działanie w typowo przemysłowych warunkach. Jest zazwyczaj znacznie bardziej od zwykłego komputera osobistego odporny na zewnętrzne warunki takie, jak wysoka temperatura, czy potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu jego poziom niezawodności jest znacznie zwiększony.

8632169601_7b00dec13a_o
Nietrudno jest się domyślić, że rynkiem dla takiego typu komputerów są zazwyczaj przemysłowe zakłady – nierzadko jednak pełnią funkcję również komputerów wbudowanych. Zazwyczaj te urządzenia posiadają serwer portów szeregowych. Dzięki temu są one kompatybilne z większością wejść USB oraz wielu innych. Nie jest również konieczne stosowanie pamięci masowej o nadzwyczajnych gabarytach. Komputer przemysłowy posiada specyficznego typu pamięć, gdzie umieszczony jest system operacyjny oraz każda niezbędna aplikacja. Karta sieciowa jest zintegrowana, dzięki czemu nasze urządzenie łączy się z innymi przemysłowymi komputerami. Powstaje wówczas rozproszony terytorialnie system.

komputer7
Zazwyczaj montuje się również bardzo różnorodne akcesoria komputerowe – niestety przemysłowa wersja komputera ma również szereg poważnych wad. Wynikają one zazwyczaj z jego budowy. Zazwyczaj jest on gołą płytką. Czyni go to dość podatnym na zanieczyszczenia, które osiadają na powierzchni układów scalonych i utrudniają działanie całego układu. Z tego powodu należy komputer umieścić w specjalnej, niezwykle szczelnej budowie. Łączy się je wówczas w struktury przypominające szafki. Inną opcją jest przymocowanie ich do ściany. Inną niedogodność jest ogromna ilość kabli i przewodów, jakie są konieczne do funkcjonowania tego komputera.

 

Artykuł powstał przy współpracy z

navi logoDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *