Na dolegliwości trawienne – dieta, oczyszczanie i Amol

Na dolegliwości trawienne – dieta, oczyszczanie i Amol

Dolegliwości trawienne dotyczą niemal połowy z nas. Codzienny pośpiech, natłok obowiązków i stres nie sprzyjają regularnym, spokojnym posiłkom. I tak niestrawność, wzdęcia, mdłości i bóle brzucha stają się naszymi codziennymi towarzyszami. Czy tak musi być?

Nie ma co się oszukiwać: dolegliwości trawienne spowodowane są najczęściej długotrwałym nieprawidłowym odżywianiem się. Przyczyny większości problemów trawiennych to zanieczyszczone jelita, pasożyty, niedostateczna ilość dobrych bakterii, niedobór błonnika i niewystarczająca produkcja enzymów trawiennych. Głównymi objawami zaburzeń trawienia są wzdęcia, gazy, zgaga, zaparcia, biegunka, syndrom jelita drażliwego (IBS – irritable bowel syndrome). Także zmęczenie, zaburzenia snu i zawroty głowy mogą sygnalizować niewłaściwe funkcjonowanie systemu trawienia w naszym organizmie.

Najskuteczniejszym sposobem na to, aby pomóc sobie w problemach z trawieniem, jest zmiana diety na zdrowszą i oczyszczenie organizmu. Na początek warto zaprzestać picia kawy i czarnej herbaty, a surowe owoce i warzywa spożywać dopiero po upływie 1-2 godzin od zakończenia posiłku. Nadmiar produktów zawierających włókna roślinne spożywany w porze kolacji, przyczynić się może do wzmożonych procesów fermentacji i gnicia w czasie trawienia, kiedy śpimy. Powoduje to skurcze, wzdęcia i biegunkę. Poprawę procesów trawienia osiągnąć można poprzez łagodne oczyszczanie jelit i wykluczenie z jadłospisu produktów zawierających pszenicę, jęczmień, żyto, owies i ryż. Mąkę pszenną można zastąpić kukurydzianą, włączyć do diety kaszę gryczaną, ziemniaki, proso. Potrawy ostre, cukier, napoje gazowane, kwaśne owoce, mleko należy odstawić na rzecz takich warzyw i owoców, jak brokuły, marchew, szparagi, zielony groszek, buraki, banany, gruszki, jabłka.

W unikaniu problemów trawiennych niebagatelną rolę odgrywa unikanie przejedzenia. Dlaczego? Obfity, zjedzony w pośpiechu posiłek skutkuje tym, że w jelitach gromadzi się nadmierna ilość składników pokarmowych. Stan taki utrudnia trawienie i przyswajanie. Niestrawiony pokarm przesuwa się do jelita grubego, a tam nadmierna fermentacja powoduje powstawanie gazów, które wywołują wzdęcia i bóle brzucha, a także biegunki, które ustają po wypróżnieniu.

Kurczowe bóle jelit i zaparcia, lub wzdęcia oraz bóle brzucha po posiłkach bogatych w tłuszcze i błonnik to objawy zespołu jelita drażliwego. Pomocna może okazać się zmiana sposobu odżywiania, choć nie zastąpi ona porady lekarskiej. Optymalnych jest 4-5 mniejszych posiłków dziennie, jedzonych powoli i w spokoju. Unikanie smażenia i grillowania, a zamiast tego gotowanie na parze lub duszenie w niewielkiej ilości tłuszczu wyjdzie nam tylko na zdrowie. Przyprawy stosujmy raczej łagodne. Warto sprawdzić, czy nasze objawy nie oznaczają nietolerancji laktozy – wskazówek udzieli lekarz. Natomiast jako doraźną pomoc w dolegliwościach trawiennych można stosować Amol – ziołowy lek, który jest w większości naturalny i bezpieczny. Zalecane stosowanie to – w przypadku wystąpienia dolegliwości – od 10 do 15 kropli leku z płynem bądź z cukrem, maksymalnie trzy razy na dobę.

AMOL. Płyn doustny, płyn do stosowania na skórę, produkt złożony. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o. Wskazania: Zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia, np.: w przebiegu przeziębienia (do nacierań), w bólach głowy, bólach mięśniowych, w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. Wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np.: wzdęcia, niestrawność. Przeciwwskazania: Preparatu Amol nie wolno stosować: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu, w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych, u dzieci poniżej 12 roku życia. Wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego, u osób z przewlekłymi chorobami wątroby, u osób uzależnionych od alkoholu. Zewnętrznie: na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu. Opakowanie: płyn 100 ml, 150 ml, 250 ml. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane
dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania
produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek
niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *