Mity na temat elewacji z cegły klinkierowej

Mity na temat elewacji z cegły klinkierowej

Klinkier to tworzywa ceramiczne, które otrzymuje się poprzez wypalanie odpowiednich glin (wapienno-żelazistych, żelazistych, wapienno-magnezjowych) w temperaturze 1000-1300 stopni Celsjusza. Klinkier ma zróżnicowane właściwości, ale zawsze jest mrozoodporny i charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Można wykorzystać go do produkcji dachówek, bruku i, co najpopularniejsze, cegły. 


Cegła budowana klinkierowa jest przede wszystkim szczególnie twarda, niepalna, odporna na działanie słońca (nie zmienia koloru pod jego wpływem). Jak sam klinkier, jest też mrozoodporna i mniej nasiąkliwa (oraz bardziej wytrzymała) od cegieł licowych. Jej wymiary nie różnią się od wymiarów przeciętnej cegły, a wykorzystywana jest ona przy budowach domu jako zewnętrzna warstwa materiału budowlanego, ze względu na jej wytrzymałość.

Istnieją jednak dwa główne mity na temat elewacji z cegły klinkierowej, które należałoby sprostować:

  • Mit 1 Cegła klinkierowa posiada mała game kolorystyczną; wręcz przeciwnie, cegła klinkierowa może występować w oryginalnych kolorach, które zadowolą nawet najbardziej ambitnego architekta czy dekoratora wnętrz. Nowoczesne technologie produkcji cegieł pozwalają uzyskać rozmaite barwy, od ciepłych (czerwień, żółć, brąz) po chłodne (grafit, szarość, czerń). Błędne jest więc przekonanie, że wykorzystując cegły klinkierowe ograniczamy swoje opcje, jeśli chodzi o kolor elewacji.

    ceg3

  • Mit 2 Cegła klinkierowa jest kosztownym materiałem; panuje przekonanie, że wykorzystanie wyżej wymienionego typu cegły będzie skutkowało podniesieniem kosztów wykończenia domu, jednak po zrobieniu rozeznania w sklepach z materiałami budowlanymi, można się dowiedzieć, iż nabędziemy ją już od ok. 1,50 zł za sztukę o wymiarach 250x120x65, co nie jest wygórowaną ceną. Oczywiście, w zależności od typu cegły klinkierowej, cena ta może rosnąć.

Elewacje z cegły klinkierowej mają więc wiele zalet – możliwość wyboru faktury i koloru cegły w zależności od preferencji, trwałość i solidność klinkieru, a także fakt, iż ta grupa cegieł jest produkowana w ten sposób, iż tnie się je z uformowanych belek gliny, a więc uzyskane w tym efekcie cegły będą identyczne, dzięki czemu można stworzyć prostą, ale perfekcyjnie dopracowaną, elewację.

Poszukujesz producenta cegły klinkierowej? Koniecznie sprawdź ofertę firmy Lode na stronie internetowej http://www.lode.pl/pl/cegly-i-plytki-klinkieroweDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *