Jak zachęcić dzieci do czytania?

Jak zachęcić dzieci do czytania?

Czytanie książek jest niezwykle wciągające. Chęć poznawania ciągle nowych historii i bohaterów najczęściej wyrabia się w dzieciństwie, a książki stają się potem dla człowieka wiernym towarzystwem w dobrych i złych chwilach, sposobem na relaks, naukę i poszerzenie zasobów słownictwa. Czytanie poprawia także pamięć, umiejętność skupiania się oraz pozwala wyrobić wspaniałą wyobraźnię. Co jednak z dziećmi, które nie przepadają za czytaniem? Często rodzice zadają sobie pytanie, jak najlepiej je do tego zachęcić.

Niestety, system szkolny nie działa w tym kierunku tak dobrze, jak mógłby – lektury szkolne często są nużące i dzieci nie chcą ich czytać. Niestety, jeśli to ich pierwsza styczność ze słowem pisanym, może zrazić na wiele lat. W dodatku czytanie jest czasochłonne i wymaga siedzenia w miejscu, co wielu dzieciakom przychodzi z wielkim trudem. Sposobem mogą być na to audiobooki lektury. Taka forma jest dla dzieci często o wiele bardziej do przyjęcia, ponieważ ze słuchaniem opowieści mają do czynienia od najmłodszych lat – opowiadają rodzice i dziadkowie. Dlatego też te dzieci, które nie przepadają za czytaniem, mogą skorzystać na słuchaniu audiobooków. Ta nowoczesna metoda nagrywania książek nie sprowadza się oczywiście tylko do lektur. Audiobooki dla dzieci (http://aros.pl/kategoria/883/Audiobooki-Dla-dzieci/0) to także wiele wspaniałych historii i bajek. Od tych „dorosłych” różnią się one głosem lektora, który czyta specjalnie dla najmłodszych odbiorców. Często lektorów jest kilku i dzielą role między siebie. Takie zabiegi służą przyciągnięciu dziecięcej uwagi i utrzymaniu jej na opowiadanej treści przez dłuższy czas. Całkiem możliwe, że zachęcone słuchaniem dzieci z czasem zaczną sięgać po słowo pisane. Jeśli nie, korzyści i tak są spore – to znajomość treści lektury nieoparta na opracowaniu, tylko na oryginale.

ab5

Audiobooki dla dzieci mogą także stanowić wsparcie dla zapracowanych rodziców, którzy nie zawsze mają wieczorem ochotę i energię na opowiadanie dzieciom bajek. Oczywiście, puszczenie nagrania nigdy nie zastąpi kontaktu z rodzicem, ale z pewnością może pomóc na dziecięcą nudę.

ab10

Za to rodzice po całym dniu pracy mogą włączyć audiobook z dobrym kryminałem – fantasy lub powieścią obyczajową. Często nagrywane jako audiobooki poradniki są z kolei formą dość specyficzną, ponieważ możliwość sięgnięcia po drukowany poradnik w dowolnej chwili wydaje się wygodniejsza. Nie zmienia to jednak faktu, że wydane jako audiobooki lektury, książki dla dzieci oraz dla dorosłych pozwalają zaoszczędzić czas i nie przeciążyć wzroku. Nie da się ukryć też głównej zalety audiobooka – można po prostu słuchać go wszędzie, od samochodu aż po kuchnię w trakcie przyrządzania obiadu. Niestety, nie dotyczy to tradycyjnej książki, której czytanie wymaga mimo wszystko o wiele większego skupienia oraz zaangażowania od czytelnika. Trudno wyobrazić sobie jednoczesne zgłębianie przygód bohatera i prowadzenie samochodu – z audiobookiem jest to jak najbardziej możliwe, co więcej, może być świetną zabawą i relaksem w drodze do lub z pracy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *