Jak w praktyce wygląda profesja operatora żurawia oraz jak wygląda kurs na żurawie wieżowe?

Jak w praktyce wygląda profesja operatora żurawia oraz jak wygląda kurs na żurawie wieżowe?

Zapewne niejeden z nas zastanawiał się w swym życiu niejednokrotnie – jak to jest i jak to wygląda, kiedy siedzimy samotnie tak wysoko w kabinie dźwigu. Kilkadziesiąt, a czasem nawet znacznie wyżej, bo i kilkaset metrów nad ziemią (na przykład przy budowie SkyTower we Wrocławiu).

Jak zatem faktycznie wygląda taka praca?

kurs dzwigi 4Po pierwsze, lęk wysokości na pewno nie jest w tej pracy wskazany – przebywanie na dużych wysokościach jest bowiem nieodmienną częścią tej profesji. O tym, na ile wysoki, oraz jaki dokładnie (w sensie typu), dźwig jest potrzebny na danej budowie, decyduje – nomen omen – założona wysokość powstającego, budowanego dopiero obiektu. Żuraw oczywiście służy do transportowania (w wyznaczonym obszarze) różnorodnych materiałów budowlanych. Dużo zależy tu zaiste od przyjętej przez konstruktorów koncepcji w kontekście zastosowań danych technik budowlanych.

Właściwie jeszcze do niedawna dużą część elementów – całej konstrukcji wykonywało się z gotowych już betonowych płyt. W ten sposób budowano bloki z tak zwanej wielkiej płyty. Znajdują się one notabene w każdym większym mieście.

Obecnie buduje się inaczej – w coraz mniejszym stopniu wykorzystuje się bowiem gotowe już elementy, toteż dźwig służy do – przykładowo – transportowania na wyższe kondygnacje różnorodnych zbiorników wraz z ciekłym betonem. Służy również do przenoszenia materiałów budowlanych w postaci chociażby cegieł albo desek. Dźwig może być też osobliwą windą dla samych pracowników. Wszystko zależy od projektu, konkretnej budowy, a wreszcie… samych ludzi. Niektóre firmy mają swoje żurawie, inne stawiają z kolei na – Wynajem żurawi wieżowych. Tak to jest – różnorodność.

żurawie wieżowe3Jak łatwo można się domyślić – ażeby zostać operatorem dźwigu trzeba w tym celu posiąść wyspecjalizowane uprawnienia . Dlatego też odbywa się trzymiesięczne szkolenie specjalistyczne, gdzie uczymy się obsługi mechanizmu dźwigu, zasad bezpieczeństwa i teoretycznych aspektów tej profesji. Następnie musimy – jako ciągle nieobeznani i uczący się jeszcze kursanci – przystąpić do egzaminu państwowego. Egzamin zdajemy z wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Jak widać kurs żurawie wieżowe to nie taka szybka sprawa, wszak samo szkolenie trwa trzy miesiące, a potem czekają nas dwa egzaminy. Może być więc to bardziej skomplikowane przedsięwzięcie, aniżeli – dla przykładu – kurs wózki widłowe.

Jednocześnie warto tu podkreślić –  że sam egzamin na operatora żurawia jest stosunkowo trudny i wymaga rzetelnych przygotowań. Sam podręcznik swoim gabarytem może niejednego przyprawić o zawrót głowy. Jest on bowiem doprawdy obszerny. Niełatwo też nauczyć się od razu wszystkich przepisów, którzy jest multum. Ale mamy na to – na szczęście – trzy miesiące.

Reasumując, mamy do czynienia z trzema rodzajami uprawnień – które to pozwalają na to, by zostać operatorem dźwigu. Chodzi dokładnie o uprawnienia 2D, 1Ż oraz 2Ż. 2D uprawnia nas do obsługi dźwigu budowlanego (pojazd, który podnosi elementy na nieduże wysokości).1Ż z kolei jest licencją na operatora wieżowego żurawia. 2Ż to skądinąd podobny żuraw, ale mogący już poruszać się – co ciekawe – na szynach.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *