Jak się leczyć

Jak się leczyć

Każdemu z nas zależy na zdrowiu i odpowiednim funkcjonowaniu naszego organizmu. Jeżeli na co dzień nie mamy zbyt dużo do czynienia ze szpitalami i przychodniami, możemy mieć problem, gdy pojawi się choroba. Dokąd się udać? Czy poradnia chorób zakaźnych będzie odpowiednia? W wielu wypadkach najlepszym pomysłem będzie udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który powie nam, co zrobić dalej.

W niektórych wypadkach nasze problemy zdrowotne mogą być dość jasne. Jeżeli na przykład masz problemy z trądzikiem albo wypadaniem włosów, dobrym adresem będzie dermatolog, a jeśli zauważyłaś przesunięcie się okresu – wybierz się do ginekologa. Czasem jednak, jeżeli po prostu czujesz się gorzej i masz objawy, które nie występowały wcześniej, udaj się do lekarza rodzinnego. Zleci on podstawowe badania i będzie w stanie na ich podstawie skierować Cię do odpowiedniego specjalisty. Jeżeli na przykład wysokość cukru we krwi będzie niepokojąca, kolejnym krokiem będzie zapewne poradnia diabetologiczna. Specjaliści w tej dziedzinie przeanalizują Twoje wyniki na czczo i po zjedzeniu posiłku, co pozwoli na ustalenie, czy rzeczywiście masz cukrzycę. Jeżeli tak, wytłumaczą Ci oni jaką dietę powinieneś stosować, jak podawać sobie insulinę i mierzyć poziom cukru.

W jakich jeszcze okolicznościach należy udać się do lekarza? Na pewno bardzo ważne sa badania okresowe. Powinieneś od czasu do czasu wybrać się na odpowiednie badania – przykładowo, kobiety powinny chodzić raz na jakiś czas do ginekologa, by przekonać się, że nie ma powodów do obaw. Oprócz tego zwróć uwagę na swoje szczepienia – być może czegoś brakuje na liście. Jeżeli zadbasz o szczepienia, ominie Cię wiele groźnych chorób. Pamiętaj też, by do Twojej przychodni udać się na jesień w celu zaszczepienia się na grypę.

Nasze dzieci również mogą się zmagać z różnego rodzaju problemami. W większości wypadków odpowiednim wyjściem będzie pediatra. Pomoże on ocenić problemy zdrowotne dziecka i zaordynuje odpowiednie leki. W wielu przypadkach zostaniecie skierowani do innego specjalisty – w wielu wypadkach może to być na przykład poradnia alergologiczna dla dzieci, jeżeli dziecko ma typowe objawy alergii. Specjaliści będą w stanie dokładniej ocenić, co dolega naszym pociechom i wskazać odpowiednie działania mające na celu przywrócenie zdrowia.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *