Gorączka – najważniejsze informacje

Gorączka – najważniejsze informacje

Gorączka pojawia się jako objaw towarzyszący wielu chorobom. Wbrew powszechnej opinii, o gorączce mówimy jednak dopiero wtedy, gdy temperatura ciała przekroczy 38 °C. Temperatura pomiędzy 36,6 a 38 °C jest traktowana jako stan podgorączkowy. Zobaczmy, co jeszcze warto wiedzieć o gorączce.

O czym świadczy gorączka?

Gorączka jest dowodem na to, że siły obronne organizmu zostały postawione w stan gotowości bojowej. Powyżej temperatury 38°C zdecydowanie wzrasta bowiem skuteczność białek odpornościowych, których zadaniem jest walka z atakującymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wzrasta również tempo przemiany materii, co pozwala przyspieszyć pozbywanie się toksyn z organizmu. Jednocześnie spada również stężenie żelaza i cynku we krwi, co z kolei pomaga zahamować rozwój namnażających się bakterii i wirusów.

Co się dzieje, gdy gorączka jest bardzo wysoka?

Wielu z nas za gorączkę uznaje sytuację, gdy temperatura ciała wynosi więcej niż 39°C. Tymczasem lekarze o znacznej gorączce mówią dopiero, gdy temperatura wynosi 39,5- 40,5 °C, a o wysokiej, gdy przekracza 40,5°C. I to wtedy chory zaczyna tracić orientację i majaczyć, a gdy temperatura sięgnie 43°C zapada w śpiączkę.

wirus grypy6

Jak i kiedy zwalczać gorączkę?

Jak widać bardzo wysoka gorączka może być niebezpieczna dla organizmu. Dlatego, gdy zobaczymy, że temperatura zaczyna przekraczać 39,5°C, warto sięgnąć po środki na jej obniżenie. Warto wybrać te, które zawierają paracetamol lub ibuprofen. Można również posiłkować się domowymi metodami na obniżenie temperatury ciała, takimi jak picie herbatki z lipy czy soku malinowego, które wykazują działanie napotne.

Dobrym sposobem na obniżenie temperatury ciała jest również skorzystanie z ochładzających okładów oraz kąpieli. Okłady warto umieszczać w miejscu, gdzie płyną główne naczynia krwionośne, czyli w pachwinach, pod kolanami czy na szyi. Kąpiel ochładzająca pomoże zaś zmniejszyć temperaturę całego ciała, przygotowując ją należy pamiętać, żeby temperatura wody nie była niższa o więcej niż 1°C od temperatury ciała chorego.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/sposob-zbic-goraczke-domowe-sposoby-obnizenie-goraczki/Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *