Co by było gdyby zabrakło rejestratorów temperatury?

Co by było gdyby zabrakło rejestratorów temperatury?

Postarajmy się odpowiedzieć sobie na pytanie, co by było, gdyby takie urządzenia nie występowały?
Zacznijmy od tego, że aparatura kontrolno – pomiarowa byłaby w znacznym stopniu zubożona, jeśli chodzi o ilość informacji docierających z otoczenia.

Temperatura zewnętrzna jest niewątpliwie najbardziej zmienną wartością. Jest znacznie trudniejsza do przewidzenia, niż ciśnienie atmosferyczne, które utrzymuje się na stałym poziomie, a jego wahania są bardzo nieznaczne i nie stanowią zagrożenia dla funkcjonowania ludzkiego organizmu (z pominięciem środowisk ekstremalnych, jak niezwykle duże wysokości lub głębiny oceaniczne).

Co innego energia cieplna, której natychmiastowe i spontaniczne spadki oraz wzrosty są notorycznie odnotowywane przez rejestratory temperatury, czy to w większym, czy to w mniejszym stopniu. Ponadto, abstrahując od tematu badań naukowych, trudno byłoby określić nam, jak ciepło jest na zewnątrz naszych domostw. Albowiem, choć możemy nie zdawać sobie z tego w pełni sprawy, termometr to również swoisty rejestrator temperatury.

To chyba wystarczająca ilość argumentów, aby uzmysłowić czytelnikom rolę, jaką odgrywają w naszym codziennym życiu urządzenia mierzące energię cieplną otoczenia. Mam nadzieję, że następnym razem spojrzycie nieco bardziej świadomie na prognozę pogody, czy chociażby zwykły, domowy termometr.

Więcej na: http://www.metronic.pl/Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *